Gyökérkezelés
A fog keményszövetei (zománc és dentin) alatt a fogbélüreg található. Ennek tartalma: érképletek, idegek, kötőszövet. A gyökérkezelés során a fogbélüreg (pulpa) tartalmát eltávolítják ezt a teret lehetőség szerint sterillé teszik, és olyan anyaggal tömik be a gyökércsatorna teljes hosszában, amely tartós zárást biztosít.
A gyökérkezelés indoka leggyakrabban a fogbélgyulladás, amit a mély szuvasodásból származó baktériumpenetráció okoz. A gyökércsatornába és annak falába ilyenkor baktériumok kerülnek. A gyökérkezeléssel a fertőzött beltartalmat és a fertőzött.
Miután röntgenfelvétel segítségével ellenőrizték, hogy a gyökérkezelő tű leér a csatorna végéig és azon nem ér túl, következik a mechanikai (gyökérkezelő tűkkel) és vegyi (nátrium-hipoklorit) tisztítása.
A megtisztított csatornát steril papírszálakkal kiszárítják és ún. sealer anyagot visznek be a csatornába. Ez az anyag kitölti a fő tömőanyag és csatorna fala között keletkezett réseket. Ezután a röntgen meghatározott csatornahosszal megegyező hosszúságú guttaperka szálat helyeznek el a csatornában. A guttaperka egy természetes, homogén anyag, ami a gyökérkezelés céljainak igen jól megfelel. A mester guttaperka mellé ún. segédszálakat helyeznek és minden szál behelyezése után a gyökértömést kondenzálják (nyomással oldalirányban és lefele préselik), hogy pontosabb záródást érjenek el vele.
Az ideális gyökértömés "csúcsig érő" és "falálló": teljesen kitölti a gyökércsatornát.
A gyökértömés után egy enyhe helyi gyulladás is kialakulhat, de ez pár nap alatt lezajlik. A gyulladásért a gyökértömőanyagból még pár napig felszabaduló anyagok a felelősek. Ezek az anyagok az esetleg még élő baktériumokat pusztítják el. A gyökértömések 95%-a sikeres. A sikertelenség egyik fő oka lehet a gyökérben időnként jelenlévő járulékos gyökércsatornák, amiket nehezen, vagy egyáltalán nem tudunk tisztítani. Ezeknek a járulékos gyökércsatornáknak a legnagyobb részét még a röntgen sem mutatja ki. A bonyolultabb esetekben a gyökérkezelés több ülésben történik, ilyenkor először gyógyszeres anyaggal zárják le a fogat és csak egy következő ülésben gyökértömik.
A gyökértömött fog idővel kiszárad és törékennyé válik, ezért bizonyos esetekben célszerű lehet koronával védeni.
Szövődmények
A leggyakoribb szövődmény a gyökércsatorna túltömése, tehát a gyökértömőanyagoknak a gyökércsúcson való túljuttatása. Ez azért probléma, mert a gyökércsúcson túljutott anyag idegentestként viselkedhet, és gyulladást válthat ki. Előfordul az alultömés is, amikor a gyökértömőanyag nem tölti ki a feltágított gyökércsatornát teljes hosszában. Ilyenkor a gyulladás kiújulása következhet be.
Különböző szövődmények előfordulhatnak a gyökércsatorna feltárásakor (álút, perforáció) vagy a gyökércsatorna tágításakor (lépcsőképződés, műszerek betörése, álút készítése, a gyökér oldalsó- vagy apikális perforációja).
A fogorvos gyökérkezelésben való jártassága és a megfelelő műszerezettség (gépi tágító, elektromos gyökérhossz bemérő stb.) lényegesen csökkenti a sikertelen esetek számát.